2015. július 26., vasárnap

Litomeřice (harmadik nap)

A jó hír, hogy volt lift.

Eszti csodás szállásokat foglal, de valahogy kiütközik a benne szunnyadó kőszáli sas - Drezdában a negyedik emeletre kellett felcűgölni a csomagokat, Dečínben egy kisebb hegyre feltekerés után cipekedtünk fel a másodikra; itt viszont egy egészen aprócska, szinte lejtős domb tetején volt a szállás, a 11 emeletes Hotel Labe.
A foglalásban kilátást ígértek, és ezt be is tartották: a hegy tetején álló épület legfelső emeletén volt a szobánk, nehéz lett volna nem kilátni.

Útközben mi már megtekintettük a lelki békénkhez szükséges számú templomot, így mi Norbival csak vettünk ezt-azt a Kauflandban, aztán felhajtottuk a napi második sörünket (mert ugye 25 kilométerenként jár egy), aztán felmentünk a lakosztályba és csendesen kómáztunk, míg a pitymallat be nem köszöntött.
(Eszti még elment várost nézni, mert az ő lelke sok templomra szomjazik.)

A reggeli kellemes meglepetés volt: egyrészt mert elhallgatták, hogy benne van a szoba árában, másrészt meg mert nagyon finom volt. Ha jól emlékszem, tükörtojást szolgáltak fel és felvágottakat, és bár Nutella itt nem volt, kipróbáltuk a helyi mézes csokikrémet (egész finom).

Aztán mentünk tovább.

Na de kevés szót ejtettem eddig a bicikliutakról. Pedig tudnék mit mondani.
Drezdától a cseh határig tükörsima aszfalt volt, enyhe lejtők, beépített hátszél, minden második kilométernél söröző a vízparton.
A határ után viszont egyre sűrűsödtek a hepék és a hupák, görcsök, a fák gyökerei, törések.
Munkába menet a budai rakparton időnként elszégyellem magam, hogy és ezt mi az Európán átívelő biciklisztráda részeként kínáljuk? Hát ezentúl kevésbé szégyenkezem, mert van lejjebb. A kettes számú, Európán átívelő biciklisztráda egyes cseh részein pedig nem csak hogy van lejjebb, de fogták a kisásót is. A Litomeřice-be vezető út utolsó öt kilométere (már a hegy előtt) a lelket is kirázta belőlünk: nem csak hogy földút volt, meg macskakő, meg csúszós murva, hanem ezek olyan kombinációja időnkénti ötven méteres tükörsima aszfaltrészekkel váltogatva, hogy a legmélyebb kétségbeesésbe taszított minket. Ez után az a csepp emelkedő megkönnyebbülés volt.

Már csak a bögölycsaládokat kell betelepíteni Észtországból a teljes élményhez, mert azt azért pozitívumként értékeltem, hogy útközben egy bögöllyel találkoztunk csak, és az is Annát csípte meg.

A bicikliút más részein viszont komoly odafigyelés van - épp, mikor arra gurultunk, söprögette el egy néni a lenyírt füvet az útról. Igazából az út túlnyomó része teljesen rendben van, csak ugye a zötyögős útszakaszok tízszeres szorzóval számítanak bele az emlékekbe.

2015. július 18., szombat

Kiegészítés a második naphoz

Valójában volt konnektor a szobában, csak ügyesen elrejtve a függöny mögött. Na meg egy elég világbajnok reggelit is hozzánk vágtak potom 90 koronáért. És hát ugye a fürdőszoba, meg a jó kis dohos-macskapisi szagú biciklitároló, és helyben a sör... Hotel U Kople for prezident!

2015. július 16., csütörtök

Decin (azaz második nap)

Igazából Dečíň.

Becéloztuk a reggel fél kilences indulást, tudva, hogy akkor a kilenc talán összejön, és így is lett. Tíz perccel kilenc után kerekeztünk el a drezdai kacsalábon forgó palota elől - ja, nem, nem vicc. Oké, a negyedik emeleten volt a mi lakosztályunk, és errefelé nem szűkmarkúak a belmagassággal, de ezt leszámítva királyi volt az elhelyezésünk. Két hálószoba, nappali, tágas konyha, két fürdőszoba (az egyikben kád), minden teljesen felszerelve, vadonatúj állapotban. Még mosogatógépünk is volt, hát milyen már.

Na de szóval elindultunk. Norbi, a GPS és a postagalambok fia, tévedhetetlenül elvezetett minket a biciklisztrádáig, ahol megkezdtük eseménytelen utunkat.

A hanyatló nyugat biciklitartója

A fenti képen látható bicikliállvány volt az út egyik legizgalmasabb pontja. Csak beilleszti az ember az első kereket, és a bicikli engedelmesen úgy marad. Még gumírozás is van a sarkokon, nehogy megkarcolja a vázat. 

Gurultunk a tükörsima úton, időnként megálltunk fényképezni, ebédre ittunk sört és szoljanka levest (amihez Királykő városában egy csoffadt szelet kenyeret adnak, tejfölt meg egy cseppet se), megörökítettük a feledhetetlen élményt, ahogy áthaladunk a német-csehszlovák* határon, aztán további eseménytelen tekerés következett a szállásig.
Igaz, az utolsó egy kilométer meredeken felfele ment, szerencsére azonban a vége fele átvágtunk egy játszótéren, ezért csak egy kilométer lett a felfele út másfél helyett.

A mai szállás egy tagadhatatlan előnye, hogy helyben csapolnak négyféle Staropramen sört, valamint valami étel is van, amit hamarosan kipróbálunk. (A kaját, mármint. A sört már leteszteltük, és jó.)

Amúgy erős visszalépés a drezdai után. A másodikon van, ez igaz, tiszta, és teljesen korrekt a fürdőszoba... És van wifi. Meg sör és kaja... Mi bajom van nekem ezzel? Ja, konnektor az nincs. FÚJ SZÁLLÁS!! (Nem, igazából teljesen okés a maga enyhén szocreál pompájában.)


*Republika Československá van a határkőre írva. Én csak tájékoztatok. 

2015. július 15., szerda

Drezda (azaz első nap)

Megérkeztünk.

16:47-kor. Két perc késés. Már írom is a dörgedelmes levelet a Deutsche Bahnnak.

Ma esti terv: sör, bolt kinézése a holnapi reggelihez. A többiek szerintem várost is akarnak nézni, bár nem értem, miért -- eljöttünk egy templom mellett idefele, mi kell még nekik?

Elindultunk

Irány Drezda.

Hajnali ötkor keltünk Norbival, mert a vonat 7:25-kor indult a Keletiből, ahhoz el kell indulni tőlünk hatkor (a biztonság kedvéért), ahhoz meg oda kellett rendelni Esztit fél hatra (eredetileg ötre terveztem, de megesett rajta a szívem; olyan meghatóan kérdezte, hogy nem lehetne-e inkább később - megígérte, hogy menetkészen érkezik, és azért én is tudom, hol a határ. Szegény olyan korán úgyis *még* ébren van és alig pislákol).

Tegnap (spoiler alert: ezt a vonatról írom) megírtam kilenc emberről őszinte, kendőzetlen véleményemet; ez, azoknak a szerencséseknek, akik nem ismerik, a Tehetségfejlesztési Eljárás. Hogy úgy mondja meg ezt az ember, hogy őszinte is legyen, vérig se sértsen senkit, és haszna is legyen, pláne angolul... Egész napos elfoglaltság, ami után még a csomagolás is gordiuszi feladatnak tűnt.
Pár kör Candy Crush és fél óra aktív szemhéjbelső-megtekintés után már készen álltam a megmérettetésre: becsomagolni ötnapi ruhát és eszközöket, valamint előállítani szendvicseket a rendelkezésre álló eszközökből.
Fél éjfélre sikerült megoldani mindezt, fél egykor már aludtam, aztán egy percre rá elkezdett zajongani Samu (a telefonom), és azonnal fel kellett kelnem, mert kettő helyett kell ilyenkor erősnek lennem. (Norbi sem egy hajnali kakas.)

Fél hatra már megkávéztunk, felöltöztünk, meglocsoltam a növényeket, és csak az tartotta bennem az erőt, hogy emberinek kell tűnni, mikor Eszti megjön. Ez végül sikerült, azt hiszem. Bár jobban belegondolva... Ilyen korán háromfejű gyíkemberek is lehettünk volna, úgyse vette volna észre. Na mindegy, majd legközelebb.
A tervezett indulást sikerült tartani (ezen a ponton kezdtem el izgulni, mert ilyen nincs), a tervezett útvonalon haladva a tervezett idő alatt értünk a Keletibe, megtaláltuk az ügyesen elrejtett hetes vágányt is - ekkor már tudtam, hogy negyedik társunk, Anna, akinél a jegyek vannak, otthon felejtette azokat, vagy fél nyolcra jön. Erre megjelent hét előtt kicsivel, a jegyeket lobogtatva. Nem ismerem én már ki magam ebben a világban.

Azért visszakúszott a lábam alá a talaj kicsit: a biciklik a 255-ös kondiban utaznak, mi a 258-asban. És még jó, hogy időben jöttünk, mert négyen együtt, plusz egy biciklis német alig tudtuk kisakkozni, hogyan is kéne felakasztani a jószágokat. Oké, a német nem volt nagy segítség, de így végre indokolt lett a sok pénz, amit a Hanayama ördöglakatokba öltem.

7:23-ra már odakötöttünk mindent mindenhez, és átvonultunk a saját lakrészünkbe. Még pakoltuk fel a táskákat, mikor ELINDULT A VONAT. 7:25-kor!!! Még mindig nem tértem magamhoz.

Nem sokkal később érkezett a kalauz, aki elmagyarázta, hogy a biciklik helyjegyét rá kell erősíteni a biciklikre.
Szóval a helyjegyek.

Sikerült tökócsóér' szerezni vonatjegyet, van valami akció ezekre a nemzetközi vonatokra; az első öt jegyért még ők fizetnek, olyan olcsó, a következő tíz meg háromezer forint Drezdáig. Ezeket online megvettük.

Kell azonban biciklihelyjegy is, melyek beszerzését Anna vállalta magára. Még aznap este elgurult a Kelenföldi pályaudvar jegypénztárába, és közölte a jegyárus nénivel, hogy bicikli, helyjegy, erre a járatra. A néni mérsékelten volt lelkes, mondván kézzel kell megírnia a jegyeket, ez egy óra is lehet, menjen Anna inkább máshova. Ebből nyilvánvaló, hogy a néni nem ismerte Annát: ő nem az a fajta, aki elmegy máshova jegyért, ha ott áll egy tökéletesen funkcionáló jegyáruda előtt. És hopp, másfél óra múlva már a kezében is volt nyolc biciklihelyjegy (négy az oda-, négy a visszaútra). A mi jegyeink, oda-vissza, plusz helyjegy, két nyomtatott fecni, bezzeg a bicikliken ezek a kalligráfiai remekek vannak.

Szóval, mint mondtam volt, elindultunk. Tervezett érkezési idő Drezdába: 16:45.

Eszti már beváltotta a fenyegetését és elaludt. Időnként majd felébred, olyankor megetetjük és visszaalszik. Tudtuk, milyen kockázatot vállalunk ezzel a hajnali járattal, nem kell minket félteni.